Sunday, February 13, 2011

Klimatyzatory: jaki wybrać klimatyzator

Klimatyzatory: jaki wybrać klimatyzator

Choć klimatyzatory nadal są uznawane za luksus, w końcu dotarły pod strzechy. Powoli stają się standardem nie tylko w biurach i hotelach. Klimatyzatory sprzedawane są już nawet w hipermarketach budowlanych.

następny artykułpoprzedni artykuł

Oczywiście nie każdy potrzebuje w domu klimatyzacji. Jeżeli dom jest zacieniony, dobrze zaizolowany cieplnie, jego ściany są masywne (dobrze akumulują ciepło), a promienie słoneczne nie wnikają do pomieszczeń przez duże okna, to nawet w czasie upału temperatura wewnątrz może być znośna. Ale jeśli jest nam w domu za gorąco, z pewnością klimatyzator się przyda. Trzeba tylko przemyśleć jego wybór, by ostatecznie nie być rozczarowanym. Klimatyzatory mogą bowiem być przenośne lub mocowane na stałe, jednoczęściowe (monoblokowe) lub składające się z dwóch części (typu split). Są też systemy do obsługi wielu pomieszczeń, składające się z kilku jednostek połączonych w jeden układ (multisplit). Wszystkie mogą chłodzić powietrze, niektóre także je ogrzewać. W tańszych urządzeniach służy do tego elektryczna nagrzewnica, droższe działają jak pompa ciepła, dzięki czemu pobierają znacznie mniej energii elektrycznej podczas ogrzewania.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Klimatyzator kupuje się przede wszystkim po to, by chłodził, więc na ważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia, jest jego wydajność (moc) chłodnicza. Do precyzyjnego doboru potrzebne są nieco skomplikowane obliczenia uwzględniające zyski ciepła od nasłonecznienia, od urządzeń działających w pomieszczeniu, od przebywających w nim ludzi oraz wynikające z przenikania ciepła przez ściany i strop. Na potrzeby doboru klimatyzatora do pomieszczeń mieszkalnych takie obliczenia przeprowadza się rzadko. Wystarczająco dokładny okazuje się prosty rachunek oparty na założeniu, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Wynika z tego, że na przykład do pokoju o powierzchni 20 m2 odpowiedni jest klimatyzator o mocy 2 kW.

Klimatyzator przenośny czy klimatyzator stacjonarny?

Czy lepszy jest klimatyzator przenośny, czy klimatyzator stacjonarny? Wydaje się, że klimatyzator przenośny jest praktyczniejszy, bo można go ustawić tam, gdzie akurat chcemy schłodzić powietrze, a następnie przenieść go w inne miejsce. Klimatyzator stacjonarny mocuje się do ściany lub sufitu w sposób trwały. Ale urządzenia przenośne mają niestety istotne wady. Ich wydajność jest stosunkowo niewielka, więc często nie są w stanie schłodzić pomieszczenia w zadowalającym stopniu. Kłopoty wynikają też z konieczności odprowadzania wydmuchiwanego z nich ciepłego powietrza. Służy do tego elastyczna rura, której wylot należy wystawić poza chłodzone pomieszczenie - praktyce najczęściej jedyną możliwością jest umieszczenie jej w uchylonym oknie. Ale wtedy wpada przez nie gorące powietrze z zewnątrz, niwelując efekt pracy klimatyzatora. Poważną wadą przenośnych klimatyzatorów jest też ich hałaśliwość. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki dźwięk wydaje z siebie urządzenie, biorąc przy tym poprawkę na to, że w małym pokoju będzie on o wiele bardziej dokuczliwy niż w dużym sklepie, w którym zawsze jest hałas i odgłosy pracy klimatyzatora nieco w nim giną. Cichsze są klimatyzatory typu split składające się z dwóch jednostek - tej bardziej hałaśliwej nie słyszymy, bo pracuje poza domem.

Klimatyzator monoblokowy czy klimatyzator typu split?

Kolejna decyzja klimatyzator monoblokowy czy klimatyzator typu split? Najczęściej spotyka się monoblokowe klimatyzatory przenośne i stacjonarne splity. Ale również klimatyzatory przenośne mogą się składać z dwóch jednostek połączonych cienkimi, elastycznymi przewodami. Tę zewnętrzną na czas pracy ustawia się za oknem na balkonie lub na parapecie. Okno musi pozostać zatem nieco uchylone. Nie jest to jednak aż tak duży problem, jak w przypadku klimatyzatorów monoblokowych ze znacznie grubszą rurą odprowadzającą ciepłe powietrze (i wymagającą szerszego uchylenia okna). Monoblokowe mogą być nie tylko klimatyzatory przenośne. Mocowane w sposób trwały wymagają takiego usytuowania, by skraplacz znajdował się poza budynkiem, a parownik w pomieszczeniu. Oznacza to, że urządzenie trzeba umieścić w ścianie zewnętrznej. By nie niszczyć murów, zwykle wykorzystuje się do tego otwór okienny - większość tego typu klimatyzatorów jest przeznaczonych do montażu właśnie w takim miejscu.

Najskuteczniejsze w działaniu i pozbawione najpoważniejszych wad opisywanych dotąd klimatyzatorów są urządzenia stacjonarne typu split. Takie cieszą się największym powodzeniem. Wymagają trwałego zamontowania jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, a jednostki zewnętrznej poza domem: na ścianie, dachu lub po prostu na ziemi. Obie części muszą być połączone ukrytymi (na przykład w suchej zabudowie) rurami, którymi płynie czynnik chłodniczy. Instalację wykonuje i napełnia wykwalifikowana osoba.


zródło muratordom.pl

No comments:

Post a Comment