Sunday, February 13, 2011

Kanały wentylacyjne - najważniejsze zasady

Sprawna wentylacja powinna skutecznie usuwać zanieczyszczone powietrze i doprowadzać odpowiednią ilość świeżego. Często zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy coś nie działa jak należy. Kanały wentylacyjne to jeden z podstawowych elementów wentylacji grawitacyjnej. Przyjrzyjmy się więc im nieco bliżej. Sprawdźmy, ile kanałów wentylacyjnych powinno być w domu i w jakich pomieszczeniach powinny być wymurowane, aby wentylacja była skuteczna...

następny artykułpoprzedni artykuł

ARTYKUŁ Z CYKLU "Murator pomaga"

Ile powinno być kanałów wentylacyjnych w domu?

Liczba kanałów wentylacyjnych nie jest określona. Zależy od tego, ile w domu jest pomieszczeń, z których – zgodnie z przepisami – trzeba usuwać zużyte powietrze. W domach z wentylacją naturalną (grawitacyjną) kanały wywiewne powinny się znajdować w:

  • kuchniach,
  • łazienkach,
  • toaletach
  • pomieszczeniach bez okien (schowkach, garderobach),
  • oraz w takich, które są oddzielone więcej niż dwojgiem drzwi od kuchni, łazienki lub toalety, czyli od najbliższego kanału wywiewnego.

Pondato, w mieszkaniach dwupoziomowych kanały wentylacyjne powinny się znaleźć także w pomieszczeniach na górnej kondygnacji.

Mimo że norma podaje jednoznacznie te wymagania, często nie są one przestrzegane. Osobnych kanałów brakuje najczęściej w pomieszczeniach bez okien i na górnej kondygnacji mieszkań dwupoziomowych, czyli na piętrze lub poddaszu użytkowym domu jednorodzinnego. Brak kanałów wywiewnych we wspomnianych pomieszczeniach może powodować zmniejszenie intensywności usuwania powietrza z budynku lub dezorganizować przepływ powietrza przez pomieszczenia.

całość artykułu na stronie muratordom.pl

No comments:

Post a Comment